Středa, 7 června, 2023
- Reklama -aktualne

U auta na leasing se bez havarijního pojištění neobejdete

zdroj: shutterstock

Možností, jak si pořídit nový vůz, se nabízí vícero. Jednou z nich je, že si vozidlo přímo zakoupíte za hotové peníze, případně jeho cenu uhradíte penězi vypůjčenými z úvěru. Vedle toho se ovšem nabízí i oblíbená varianta leasingu, tedy pronájmu auta od leasingové společnosti, které budete vůz po jistou dobu splácet. Pořízení auta na leasing má ovšem svoje specifika, která se týkají i pojištění. Víte, v čem rozdíly spočívají a na co si dát u leasingu pozor?

Koupit, nebo „leasnout“?

Základní rozdíl je zřejmý: při koupi auta za hotové se rovnou stáváte jeho majitelem, zatímco v případě leasingu je po celou dobu splácení majitelem vozu leasingová společnost a vy se jeho skutečným vlastníkem stanete až po uhrazení poslední splátky. Do té doby budete vedeni jako jeho provozovatel.

Vedle rozdílů najdete ale i řadu společných rysů, neboť některé podmínky provozování auta na leasing se nijak neliší od situace, kdy jste jeho přímým majitelem. Vaší povinností v obou případech bude sjednat si povinné ručení, které je dáno ze zákona a za jehož absenci hrozí nemalé sankce.

Leasingová společnost, havarijní pojištění a vy

Jako majitelé vozu se ovšem již sami můžete rozhodnout, zda si k povinnému ručení přidáte i pojištění havarijní, nebo zvolíte o něco riskantnější variantu a obejdete se bez něj. Leasingová společnost na vás ovšem bude sjednání havarijního pojištění nejspíše vyžadovat a zpravidla vám nabídne jeho uzavření u některé ze svých smluvních pojišťoven.

Důvod je přitom zcela pochopitelný: leasingová společnost si tímto krokem chrání svůj majetek v případě nehody po dobu pronájmu. Po splacení leasingového úvěru, kdy se stanete majitelem vozu, už bude rozhodnutí o dalším pokračování havarijního pojištění a jeho podobě zcela na vás.

Havarijnímu pojištění byste se nicméně neměli bránit ani ve chvíli, kdy si ho leasingová společnost přímo nevyžádá. Proč? V případě vámi způsobené havárie byste totiž veškeré škody na pronajímaném vozidle museli uhradit z vlastní kapsy, o což nepochybně nestojíte.

Kolik stojí havárka?

Pozornost je přitom ale dobré u leasingu věnovat i parametrům havarijního pojištění, zejména s ohledem na to, že vozidlo není vaším majetkem a nemůžete s ním zcela svobodně nakládat.

Zejména u nových či zánovních vozidel pořizovaných na leasing je proto vhodné uvažovat o takové variantě havarijního pojištění, která v případě totálního zničení či odcizení auta pokryje celou pořizovací cenu vozidla. Vhodným doplňkem havarijního pojištění je proto například pojištění GAP, které v rámci havarijního pojištění nabízí pojišťovna Kooperativa.

Toto doplňkové pojištění totiž kryje rozdíl mezi obvyklou cenou vozidla v době pojistné události a jeho pořizovací cenou. Vám tak v případě takovéto pojistné události umožní získat finanční kompenzaci, za kterou si budete schopni pořídit nový vůz. A netratíte ani vy, ani leasingová společnost.

pr článek

Další články autora