Středa, 7 června, 2023
- Reklama -aktualne

Zemní či zkapalněný plyn? Zjistěte, co se Vám pro vytápění domu vyplatí víc!

Plynový systém je jedním z nejčastějších způsobů vytápění rodinných domů. To ale není všechno. Pokud právě stojíte před volbou tepelného zdroje ve Vaší investici, máte na výběr mj. zemní plyn a LPG. Každý z nich má své plusy a mínusy. Jak si vedou z hlediska pohodlí, účinnosti či rentability? Rozhodněte, co se lépe hodí pro Vás.

Zkapalněný a zemní plyn – čím se liší?

To, čím se tyto dva druhy plynu liší nejvýrazněji, je jejich hmotnost. Zkapalněný plyn (LPG) je v průměru dvakrát těžší než vzduch. Zemní plyn je naopak o polovinu lehčí. Z tohoto důvodu se v případě netěsného systému šíří v celé místnosti.

Rozdíly existují také ve způsobu těžby těchto surovin. Zemní plyn se získává přímým vytěžením z podzemních ložisek. Pro jeho těžbu a dopravu je nezbytné vybudovat rozsáhlou síť přenosového
a distribučního potrubí. Kapalný plyn je možné zkapalnit pod mírným tlakem – díky tomu lze shromáždit jeho velké zásoby v relativně malých nádobách.

Který plyn je lepší pro vytápění domu?

Na tuto otázku neexistuje jediná dobrá odpověď. Hodně záleží na lokalitě stavby a technických možnostech, ale také na technologii, ve které byla nebo bude vybudována. V mnoha oblastech existuje infrastruktura, která umožňuje používat zemní plyn dodávaný odběratelům plynovodem – jeho dostupnost je nezbytnou podmínkou k tomu, aby bylo možné využívat zemní plyn jako zdroj tepla v domě. Toto řešení je komfortní, protože nevyžaduje pravidelně objednávat a připojovat zásobníky nebo lahve s plynem.

Jsou však místa, kde napojení na plynovod není možné. Pak je ideálním východiskem LPG. Zkapalněný plyn se uchovává v lahvích, ale pro vytápění domova je lepším řešením zvolit velký zásobník na plyn namontovaný vedle nemovitostí – namísto více menších lahví. Plyn se objednává u distributora, ten ho dodá a následně naplní zásobník. Zásobník je možné za výhodných podmínek pronajmout, není třeba ho kupovat do vlastnictví.

Vytápění domu plynem – náklady

Pokud jde o plynové vytápění, náklady budou rozhodně nižší v případě LPG (pokud pomineme vysokou počáteční cenu samotné instalace). Náklady na zemní plyn určuje ve skutečností stát, přesněji Energetický regulační úřad Polské republiky (URE). Má se tím předejít umělému navyšování cen. Samotný uživatel nemá na ceny žádný vliv. Oproti tomu zkapalněný plyn je možné si smluvně zajistit u vybraného dodavatele a zvolit v konkurenci nejvýhodnější nabídku. Při výběru způsobu vytápění domu vezměte v úvahu nejen cenu, ale také pohodlí, ekologii a účinnost suroviny.

pr článek

Další články autora