Zvýšit své jmění nákupem a prodejem vybrané komodity ve vhodný čas by chtělo hodně lidí. Ne každý se k tomu ovšem odhodlá, což je škoda, jelikož svět investic je otevřený všem zájemcům.
Laici by však neměli začínat na něčem složitém, třeba na cenných papírech. Pro začátečníky je výhodnější dát peníze do zlata.
Zlato má mnoho pozitiv
Po zlatě je stále obrovská poptávka. Dnes ji však netvoří pouze šperkařské dílny. Zlato, stejně jako jiné drahé kovy, má velké využití v průmyslu. Konkrétně žlutý kov je vhodný materiál pro výrobu polovodičů. Proto se zlato standardně nachází v mnoha elektrospotřebičích.
Samozřejmě, že jde i o velké lákadlo pro investory. Ti mají zlato rádi hlavně díky jeho stabilitě při ekonomických či politických krizích, kdy hodnota jiných komodit padá dolů. Kdo nemá zájem, aby mu peníze zkonzumovala inflace, ten by s nákupem zlata neměl otálet.
Je však pravda, že je mnohem rozumnější nakupovat hlavně v dobách, kdy se ekonomice daří. Tehdy není po zlatu tak enormní poptávka, a proto je mnohem levnější. Cena zlata jde nejvíce nahoru hlavně při potížích globálního rázu.
Nákup vhodného produktu
Ne všechno zlato je možné použít pro realizaci investic. K tomuto účelu se standardně používají třeba slitky. Jeden kousek může stát klidně jen pár tisícovek, ovšem také milion korun.
Hodně zde záleží na hmotnosti, ryzosti, aktuální situaci na komoditní burze a na ceníku obchodníka. Zlato je snadné nakoupit i v našich zeměpisných šířkách. Prodejců je u nás více než dost.
Vzhledem k tomu, že jednotlivé obchody tu mají rozdílné ceny, často i značně, určitě se s nákupem nevyplatí spěchat. Ideální je si všechny relevantní nabídky v klidu prostudovat a rozhodnout se až poté.
Slitky se u nás sice prodávají úplně standardně, ale výroba probíhá jinde, obvykle ve Švýcarsku. Žádná česká mincovna investiční zlato ve formě zlatých cihel nevyrábí. Mezi producenty světově uznávaných zlatých cihliček nepatří ani žádná slovenská mincovna.