Dřevo je společně s betonem jednou ze základních stavebních surovin. Řada konstrukčních prvků se bez něj přímo neobejde. Řeč je o stavebním řezivu, tedy fošnách, latích, prknech a hranolech. V těchto termínech se ale spousta stavebníků z řad laiků ztrácí. Pojďme si je proto objasnit.
Stavební řezivo je vhodné rozlišovat na základě jeho primárního účelu, tedy zda je určeno pro konstrukční účely nebo pro nenosné dřevěné prvky. Na trhu se setkáte se řezivem dvou typů. Latě, prkna, fošny a hranoly (neboli trámy) spadají do segmentu řeziva surového. Druhým typem pak jsou vysušené hoblované konstrukční profily. Jednotlivé druhy stavebního řeziva jsou samozřejmě vhodné pro různá užití.
Surové dřevo
Surové řezivo je to neopracované, tedy nevysušené. Do této kategorie spadají zmíněné latě, fošny, prkna a hranoly běžně dostupné na malých a středních pilách. Jejich nevýhodou je vysoký podíl vody, který obsahují. Ten následně působí objemové změny až deformace při jeho sesychání. Nevysušené řezivo také častěji napadají plísně a dřevokazné houby. I přesto je tento typ řeziva mezi tesaři stále velmi oblíbený. Při výběru dřeva je vhodné zaměřit se na ty nejkvalitnější produkty přímo určené pro konkrétní typ použití.
Technicky vysušené konstrukční řezivo
Vyšší tvarovou stálost stejně jako stabilitu rozměrů a pevnost zaručuje tzv. technicky vysušené dřevo, tzv. KVH profily se zaručenou vlhkostí okolo patnácti procent. Toto řezivo je rovněž ze všech čtyř stran ohoblované. Protože je toto řezivo řádově kvalitnější, je také ve srovnání se surovým řezivem řádově dražší.
Řezivo pro nosné účely
Do speciální kategorie pak spadá řezivo primárně určené pro nosné účely, jako jsou trámy a vazníky. To by za všech okolností mělo podléhat certifikovanému pevnostnímu zatřídění. Střešní trámy a vazníky přeci jen musí unést tíhu celé střechy. Nejčastěji se setkáte s tzv. vizuálním tříděním prováděným přímo výrobcem daného řeziva. Na správnost zatřídění podle příslušné normy pak dohlíží konkrétní akreditovaná osoba, která je tak zárukou, že dané řezivo disponuje patřičnou nosností. Každý výrobce řeziva produktu, který je pevnou součástí stavby, je povinen k němu doložit prohlášení o jeho patřičných vlastnostech.
Tři pevnostní třídy
Dřevěné konstrukce se rozdělují do tří pevnostních tříd udávajících hodnoty pevností podle směru a namáhání. Jehličnaté dřeviny a topol spadají do třídy C, listnaté dřeviny do třídy D a lepené lamelové dřevo do třídy GL.
Jak stavební řezivo vybírat?
Laikům nezbývá nic jiného než spoléhat na svůj bystrý zrak. Vhodné je zaměřit se především na pevnost řeziva, šířku letokruhů, popřípadě jakékoliv abnormality a vady. V úvahu je vhodné vzít i konkrétní dřevinu.
https://regionydnes.cz/lidr-polske-vladni-strany-nevylucuje-predcasne-parlamentni-volby/
https://zpravy24.info/pri-vyberu-nabytku-dbejte-na-kvalitu-pouzitych-materialu/
https://udalostiplus.cz/superkolonie-mravencu-se-rozklada-na-tisice-kilometru/