Úterý, 28 března, 2023
- Reklama -aktualne

Užitečné tipy pro psaní diplomové práce

Psaní diplomky může často probíhat ve zběsilé aktivitě v posledních několika měsících vašeho studia, po letech tvrdé práce. Existuje však několik kroků, které můžete podniknout, abyste zvýšili své šance na úspěch.

  • Nenechte se odradit větším úkolem Pracujte na textu a formuje, pamatujte, že všichni autoři potřebují úpravy, a pomozte si pomocí těchto základních tipů, které vám usnadní život. Než začnete, přečtěte si, co říkají ostatní o tom, jak psát, a vezměte si jejich rady k srdci.
  • Pečlivě si se svým vedoucím naplánujte strukturu své práce. Vytvářejte hrubé návrhy za pochodu, abyste je mohli upřesňovat, až se budete více soustředit na psaní. Velká část psaní zahrnuje přepisování, takže buďte připraveni každou kapitolu mnohokrát přepracovat. Dokonce i Ernest Hemingway řekl: „První návrh všeho je vždy špatný.“
  • Akademické psaní nemusí být suché. Vneste do své práce trochu vkusu. Přečtěte si rady ohledně psaní a zapamatujte si slova George Orwella v Proč píšu : „Nikdy nepoužívejte pasivum tam, kde můžete použít aktivum“
  • Nepište v chronologickém pořadí. Pracujte na každé kapitole, dokud je čerstvá ve vaší mysli nebo se vztahuje k tomu, co v tu chvíli děláte, ale vraťte se k tomu všemu později a rozpracujte to do konzistentního, soudržného kusu.
  • Dobře si své psaní rozmyslete. Napište svůj první návrh, nechte ho uležet a pak se k němu kritickým pohledem vraťte. Podívejte se objektivně na text a přečtěte si jej pozorně, aby měl smysl. Dávejte pozor na běžné chyby, pokud jste příliš zaujatí textem, abyste byli schopni udělat krok zpět, požádejte přítele nebo kolegu, aby jej přečetl kritickým pohledem.
  • Většina univerzit používá preferovaný styl citací. Ujistěte se, že víte, co to je, a držte se toho. Jednou z nejčastějších chyb v akademickém psaní je citování článků v textu, které se pak neobjeví v seznamu literatury. Všechny odkazy ve vaší práci musí být před odesláním zkontrolovány s bibliografií. Použití databáze během vašeho výzkumu může ušetřit spoustu času v procesu psaní.
  • Při citování z jiných zdrojů buďte opatrní. Ujistěte se, že si poznamenáte, zda je v originále zdůrazněno kurzívou, a pečlivě si poznamenejte, když sbíráte citace pro svou diplomovou práci. Přepište je přesně, abyste si později ušetřili práci a zachovali původní pravopis (i když se liší od vámi zvoleného stylu), abyste zajistili věrnost svému zdroji.
  • Vyvarujte se plagiátorství. Pokud citujete z děl, citujte je přesně a v případě potřeby parafrázujte pro svůj argument. Zde je pečlivé pořizování poznámek a používání odkazů neocenitelné a pomůže vám vyhnout se i nechtěnému plagiátu jiného díla.
  • Pamatujte, že vaše diplomová práce je vaší šancí prezentovat svou práci v tom nejlepším možném světle. Zvažte úvodní odstavce, nalákejte čtenáře svým psaním a především mějte jasno ve své hypotéze a svém závěru.
pr článek

Další články autora