V průmyslovém kontextu hraje explozní prach zásadní roli, ačkoli jeho povaha a vlastnosti mohou být pro laiky poněkud záhadné. Jak vzniká explozní prach a co vlastně tato látka je?
Explozní prach vzniká ze směsi jemně rozptýlených částic hořlavých látek ve vzduchu. Tato směs může obsahovat různé látky, jako jsou prachy z uhlí, dřeva, plastů nebo kovů. Aby došlo k vytvoření vznětlivé směsi, je potřeba, aby byly částice prachu opravdu jemné. Jejich sazení do vrstvy pak může vytvářet prostředí s rizikem exploze, proto je nutné tyto částice likvidovat co nejblíže místu jejich vzniku. To je důvod, proč je manipulace s explozním prachem ve speciálních průmyslových prostorách podřízena přísným bezpečnostním předpisům. Nejen kvůli dodržení pravidel, které určují normy a zákony, ale také pro svou vlastní ochranu se samotné firmy snaží dodržovat přísná opatření, aby se prachové částice a nečistoty rychle odsávaly a nedocházelo k jejich usazování.
Za explozní prach je považováno mnoho typů prachu, který vzniká při manipulaci se surovinami, jejich balení, řezání, sekání či mletí. V potravinářské výrobě je za explozní prach považován naprosto každý, včetně prachu obilného, moučného, senného a dalších. Podobné je to i v chemickém a farmaceutickém průmyslu, nebezpečný může být také dřevní prach, a i z médií jsou známy případy výbuchů uhelného prachu, který se nejčastěji vyskytuje v teplárnách a elektrárnách. I látky, které jsou za pevného stavu nehořlavé, jako je železo nebo hliník, mohou při určitém stupni rozmělnění vytvářet explozní prach.
Aby bylo možné pracovat s explozním prachem bezpečně, je klíčové dodržovat přísná bezpečnostní opatření a přísné hygienické podmínky, aby byly chráněny nejen průmyslové stroje, ale především zdraví a životy pracovníků.