Čtvrtek, 28 března, 2024
- Reklama -aktualne

Co byste měli vědět před koupí firemního auta?

Potřebujete pořídit do vaší firmy auto? Nejste jediní, počty aut pořizovaných do firem neustále rostou. Nejvíce z nich je pořizováno na leasing. Co je dobré vědět o koupi firemního vozu, jeho užívání a na co dát pozor při jeho koupi?

Firemní auto je vozidlo, které je vlastněno určitou firmou a používáno pro její účely. Může se jednat o dodávku pro přepravu zboží, ale i automobil pro služební cesty, využívat jej můžete v určitých případech i pro soukromé účely. Ať už jsou vaše důvody pro pořízení automobilu do firmy jakékoliv, vyplatí se o něm vědět pár informací.

Vyplatí se firemní auto?

První otázkou, na kterou je třeba si odpovědět, je, zda se firemní automobil vyplatí. Ne v každé formě podnikání tomu tak totiž je.

Rozhodně se takový vůz vyplatí plátcům DPH a v některých případech i neplátcům, jelikož si tímto způsobem mohou navýšit roční náklady. Podobně je tomu i u s.r.o., které si mohou snížit daňovou povinnost paušálem na auto nebo skutečnými náklady.

Komu se firemní auto tedy nevyplatí? Rozhodně jsou to ti z vás, kteří podnikají, nejsou plátci DPH a uplatňují paušální výdaje. V takovém případě totiž musíte platit silniční daň a nevyužijete reálné náklady.

Podle jakých faktorů vybrat firemní auto?

Existuje samozřejmě několik faktorů, na které je třeba při koupi firemního auta dbát, patří mezi ně:

  • Požadavky a potřeby firmy
  • Cena automobilu
  • Technický stav automobilu
  • Náklady na údržbu vozidla a servis

Tip: Zvyšte viditelnost auta pomocí reflexních pásek na auto.

Jaké je potřeba zajistit pojištění?

Auto není hračka za pár korun, a proto se vyplatí ho mít pojištěné. To platí o všech vozech všeobecně. Pojistit firemní vůz se může zdát komplikované, ale ve skutečnosti tomu tak nemusí být.

PZP pojištění

Každé motorové vozidlo musí mít povinné smluvní pojištění (PZP), tedy povinné ručení za škodu způsobenou provozem vozidla. Co byste měli o PZP vědět?

PZP kryje výdaje v případě dopravní nehody a menších škodných událostí a pokrývá také škodu na vozidle třetí osoby. Vlastník vozidla je povinen PZP uzavřít a pravidelně platit pojistné.

PZP firemního a osobního vozidla se mohou v některých oblastech lišit, například v rozsahu pojištění nebo výši pojistného, která u firemních aut bývá vyšší. Proto je důležité pečlivě si nastudovat podmínky pojistné smlouvy a být si vědom možností, které máte. Vždy se snažte zohlednit potřeby firmy tak, aby sjednaná pojistka byla co nejvhodnější pro danou situaci.

Havarijní pojištění

PZP se nevztahuje na škody, které jste si na vozidle způsobili sami. Právě k těmto účelům slouží havarijní pojištění. Jeho placení není povinné, ale vyplatí se zvážit, zvlášť, pokud je automobil využíván i pro soukromé účely nebo je hojně využíván, například pro služební cesty.

Další pojištění a připojištění

V některých případech se nebojte zvážit i další pojištění a připojištění, například pokud plánujete pořídit starší automobil nebo vás čekají výjezdy do zahraničí. Zvážit můžete například cestovní pojištění, připojištění čelního skla, střetu se zvěří nebo úrazu posádky.

Tip: Víte, na co dát pozor při zařizování cestovního pojištění?

Firmy mají navíc možnost i tzv. flotilového pojištění, a to v případě, že mají větší vozový park s více než 4 vozidly. V takovém případě je možné získat také slevu na pojistném, protože pojistíte větší množství aut najednou.

Firemní auto pro soukromé účely

Ať už chcete firemní vůz používat pro své soukromé účely, nebo je chcete nabídnout jako benefit svým zaměstnancům, je to určitě možné. Je však dobré vědět, jaká práva a povinnosti z toho vyplývají pro zaměstnance a zaměstnavatele.

Firma zůstává vlastníkem vozu. Právě vlastník hradí veškeré náklady spojené s užíváním vozidla, jako jsou pohonné hmoty, servis, výměnu pneumatik a pojištění. Výhodou pro zaměstnavatele zůstává, že může podle zákona o daních z příjmů uplatnit paušální výdaj na dopravu, který je stanoven do výše 5 000 Kč měsíčně.

V případě využívání auta k soukromým účelům mohou být tyto výdaje smluvně upraveny. Pokud jako zaměstnavatel poskytujete automobil svým zaměstnancům vyplatí se uzavřít smlouvu o užívání vozidla pro soukromé a služební účely.

Doporučujeme také, aby zaměstnanec, který využívá služební vůz, měl uzavřené pojištění odpovědnosti.

Alena Mrvíková, Specialista na optimalizaci webů – Naučte se, jak nastavit základní SEO on page faktory na vašem webu

pr článek

Další články autora